«Siste Nytt» uke 42 – 2024

Siden Sist!

(Alle blå ord i «Siste Nytt» er klikkbare lenker)

Vi håper dere alle har hatt en trivelig høstuke, ferie eller ei! Tross regn og vind er det fint å se høsten sette farge på naturen rundt oss.

Mobiliseringstur/inspirasjonstur til Zambia
Vår nye Kirkens Nødhjelpkontakt, Sigve Mæland og Olav Mo har vært på en inspirerende langtur med mange sterke inntrykk. Vi reiste med Kirkens nødhjelp til  Zambia og fikk se gode eksempler på hvor stor betydning pengene som samles inn under fasteaksjonen får for enkeltmennesker og hele lokalsamfunn. Kirkens Nødhjelp har flere lokale samarbeidspartnere som gjør en imponerende innsats for å sette i gang ulike selvhjelpsprosjekter. Vi fikk både se resultater og høre sterke vitnesbyrd om hvordan prosjektene endrer liv og gi håp i en desperat situasjon. I Zambia har det ikke regnet siden januar og regntiden de siste to årene har vært mye mindre enn normalt. Det har medført dramatisk forverring i livssituasjonen for mange. Men vi har fått se helt konkret hvordan det er håp i en dråpe vann. De fleste vi har møtt er bønder, og vann eller ikke vann betyr alt for avling og mat – eller ikke.

Etter et par timers busstur på humpete jordveier i Monze-distriktet, med gulbrune marker på begge sider av veien, kom vi til et lokalsamfunn som hadde fått hjelp til å få boret etter vann, vanntank og dryppsystem til avlingene. Da har det oppstått en oase midt i alt det tørre. Bonden til høyre viser stolt frem sin åker med den afrikanske grønnsaken okra. På grunn av suksessen med avlingen har han nå mulighet til å utvide sin produksjon.
Sigve og Olav vil i ulike fora fortelle mer om Kirkens Nødhjelps arbeid i Zambia, blant annet på gudstjenesten den 17. november. Et viktig mål for turen er å skape et større engasjement i menigheten vår for fasteaksjonen. Vi trenger at flere er med og bidrar under aksjonen slik at vi når hele Tanangers befolkning. Gjennom det kan vi sammen bidra til å hjelpe og redde enda flere liv. Vi har fått være øyenvitner på at pengene når frem og at de gjør en avgjørende forskjell for mange.

Søndag 20. oktober kl.17:00 blir det Messy Church
Vi starter med middag. Denne gangen serveres shepherd’s pie. Deretter blir det aktiviteter for både voksne, ungdom og barn. Til slutt blir det feiring i kirkerommet. Denne gangen blir det mye musikk og kanskje får vi besøk av kong David – som i sine ungdomsår var gjeter, eller shepherd!

Torsdagslunsj 17. oktober kl.12:00
Sykkelentusiastene Kenneth og Unni Kallesten forteller fra en av sine mange turer. Tema er «På to hjul til Italia».
Samlingen starter med en deilig lunsj og god drøs. Det blir mulig å kjøpe lodd til basaren vår!

Kirkemiddag onsdag 23. oktober kl.16:30 – Avlyst pga liten påmelding
Synes du også det er herlig å få servert ferdig middag i en travel hverdag? Og spise sammen med andre kjekke mennesker?
Bli med på kirkemiddag, da! Denne gangen serveres lapskaus, nå med litt krydderier.
Pris: kr. 50, pr. pers, kr. 30,- for barn under skolealder. Max kr. 150,- pr. familie.

4-årsbok 19. og 20.oktober
Kjenner du en 4-åring? I oktober blir det to kjekke samlinger i kirka for alle de som er eller snart blir 4 år. Lørdag 19. oktober kl. 10.00-12.00 skal vi få høre en fortelling, lære en sang, leke i gymsalen, lage en ting, spise boller, og ha det gøy sammen (Ta med en voksen). Søndag 20. oktober kl. 17.00 deltar vi på Messy Church. For mer info og påmelding klikk her.

 

Temasamling onsdag 30. oktober kl.20:00: Likkledet i Torino
Oddvar Søvik besøker Tananger menighet for 5. år på rad. Denne gangen vil han fortelle den spennende og interessante historien om likkledet i Torino, verdens mest utforskede objekt. Kan det virkelig være likkledet som Jesus ble svøpt i?
Oddvar Søvik er en fantastisk formidler og har i mange år reist rundt og hatt foredrag om dette tema. Kom og hør om mysteriet og oppdagelsene!

 

HalloVenn 31. oktober kl.17:00 – 19:00
Vi forventer liv og røre i kirken på HalloVenn; Et positivt alternativ til Halloween, som ofte er preget av grøss og gru. HalloVenn blir et skikkelig karneval med koselige, morsomme, fantasirike kostymer, massevis av aktiviteter – og selvsagt snop. Arrangør: IMI Tananger og Tananger menighet med frivillige på kryss og tvers. Pris kr. 70,- pr barn, betales med VIPPS.
Se Facebook HalloVenn Tananger for oppdateringer.

Allehelgensamling søndag 3. november kl.18:00
Å tenne lys og minnes de som har gått bort, er en lang tradisjon på allehelgensdag her til lands. I form av en rolig samling i kirken inviterer vi deg til å minnes en du er glad i. Det blir musikk, solosang ved Morten Samuelsen, tekstlesning, lystenning og en kort andakt. Tracy Rishton er prest. Tim Rishton er kantor. Samlingen er åpen for alle.

BASAR lørdag 16. november kl.12:00 – 15:00
Sett av dagen og inviter med dere venner, familie, naboer – til en festlig lørdag i kirken. Dette blir en skikkelig god gammeldags basar med åresalg, hovedbok og kafé. Fine premier strømmer på. Vi tar gjerne i mot flere! Inntektene deles mellom menigheten vår og Misjon Uten Grensers arbeid i Romania.

Alphakurs på dagtid: Starter 22. november kl.11:30
Alpha er en innføring i den kristne tro. Kurset er for deg som lurer på hva den kristne tro egentlig handler om, enten du er en del av en menighet eller ikke. Her kan du komme med dine  spørsmål og din nysgjerrighet. Du kan komme om du har mye tro eller lite tro, eller kanskje ikke vet helt hva du tror. For mange av oss er det lenge siden konfirmasjonen. Kanskje det er på tide å friske opp igjen hva kristendom handler om? Klikk her for å få vite mer og påmelding.

 

Menighetsuke i Sola Menighet 15.- 26. oktober
Det skjer mye spennende i nabomenigheten vår, vel verdt et besøk eller to – klikk her for å se program og finne billetter til konsert.

Faste aktiviteter————————————————————————–

KLIKK på navnet i blått for mer informasjon.

Bibeldykk: Mandag (partallsuker) kl.20–21. Vi møtes i kirka for å lese Bibelen sammen.
Bønnesamling: Mandag (oddetallsuker) kl.20-21, i kirkerommet.
Tananger Gospel: Øver tirsdager kl. 19:00 – 21:00.
Knøttetreffen, Åpen barnehage: Mandager & torsdager.
Tananger Soul Kids: Onsdager kl. 17:30.
Søndagsskolen: Søndag kl. 11:00.
Treffen: Tirsdager i Sola kirke.
Jesha: Fredager i partallsuker kl. 18:00.
Enter: Fredager i partallsuker kl.20:00.  
Språkkafeen: Onsdager i partallsuker kl.17:30.
Dugnadsgjengen: Torsdager i partallsuker kl. 09:30 – 12:00.

Ukens bønn
Hellige Gud, livets kilde,
du har skapt verden ved ditt ord.
vi ber deg:
Lær oss å leve som lysets barn,
så vi ikke krenker deg eller vår neste,
men viser barmhjertighet i ord og handling,
ved din Sønn Jesus Kristus, vår Herre,
som med deg og Den hellige ånd lever og råder,
én sann Gud fra evighet til evighet
Amen

Med ønske om en velsignet uke!
Hilsen oss i staben